زبان پهلوی

درباره ی نام زبان پهلوی سه گونه تعریف وجود دارد:
نخست: آن که گروهی از نویسندگان پس از اسلام آن را منسوب به پهله دانسته اند که آن نام پنج شهرستان آذربایجان همدان ری (راگا-راگه) ماه نهاوند و اصفهان است و نیز گفته اند پهلوی زبانی بوده است که شاهان ساسانی در مجالس خود بدان سخن می گفته اند به این ترتیب پهله نیمه غربی ایران را در بر می گیرد. اما روایت بسیاری هم هست که دربار ساسانی  به زبان دری سخن می گفته اند. که آن زبان زبان خراسانیان است.

شمس قیس رازی در کتاب معجم فی معائیر اشعار العجم می گوید بیشتر مردم عراق ( عراق تلفظ اراک است نیمه غربی ایران ) رغبت زیادی به انشای زبان پهلوی دارند. و از قول و غزل های عربی و  "دری" چنان لذت نمی بردند که از پهلویات و از آنجا که شمس قیس خود از ری بود در درستی او نمی توان شک برد  و بنابراین زبان دری نمی تواند زبان مرسوم دربار ساسانی باشد.
از سویی دیگر ترانه های بسیاری که از دوران پس از اسلام در سرزمین ماد آذربایجان و همدان و لرستان رایج بوده است به نام پهلویات مشهور بوده است. که از همه بیشتر و بهتر ترانه های باباطاهر همدانی است که کمتر ایرانی هست که با آن آشنایی  نداشته  باشد.
و دیگر به عقیده ی زبان شناسان و ایران شناسان غربی پهلوی صورت دیگری از واژه ی پرتوی هست که همان پارتی یا اشکانی یا خراسانی است.

نظر سوم نادرست به نظر می رسد.

منبع: سایت ویوا

/ 1 نظر / 25 بازدید
مهرناز محمدزاده

دوست عزيزم از اينکه در اينترنت فعاليت ميکنيد خوشحالم و پيشنهاد ميکنم براي کار حرفه اي در اينترنت در بيزنا ( طرح بيزنس ملي ايران ) فروشگاه (رايگان) راه اندازي کنيد و به تجارت الکترونيک بپردازيد...